Im pretty much following worked examples from book but they are giving me wrong answers ?
1. A machine originally costing $37000 is expected to produce 100 000 units. The output of the machine in each of the first three years was 5234, 6286 and 3987 units respectively. Its anticipated scrap value is $5000.
a) what is the unit for cost for this machine?
$0.32 (Good)
b) Find the total production over the first three years, and hence the book value at the end of three years.
3rd year: 33 316.6 - 3987 * 0.32
Book VALUE: = $32 037.76 (GOOD)
Total Production: 15 507 (good)
c)How many years it will be in use, if the average production during its life is 5169 units per year?
Further depreciation:
32 037.76 - 5000 = 27037.76
Remaining: 27037.76/5169 = 5.23 + 3 = 8.23 (WRONG - Answer = 19.3years )
100000/5169 = 19.34 years
4) A print machine costing $110 000 has a scrap value of $2400 after it has printer 4 million pages.
i) unit cost: $0.026875 (CORRECT)
ii)book value: $69 687.50 (CORRECT
iii) the annual deprecation charge of the machine if it prints 750 000 pages per year.
=???
Answer: $20 156.25
Total usage = 4,000,000 pages printed
Pages/year = 750,000
Useful life = 4,000,000/750,000 = 5.33333333 years
Annual dep'n = (Cost - Residual)/(Useful Life)
= (110000 - 2500)/(5.33333333)
= $20156.25p.a.
b) Find book value of the printing machine after five years if it prints on average 750 000 pg per year? = 9218.75 (CORRECT)
c) How many pages has the machine printed by the time the book value is $70 000, if it prints on average 750 000 pgs per year?
?
Answer: 1 488 372 pages
Cost per page (unit cost) = $0.026875
Book value = $70,000
Cost = $110,000
Amt used = (110,000 - 70,000) = $40000 (Total cost)
Pages printed = Total cost / Unit cost
= 40,000/0.026875
= 1,488,372 pages printed
7) A computer depreciates at a flat rate of 22.5% of the pruchase price per annum. Its purchase price is $5600.
a) What is book value of comp after 3 years
??
Answer: $1820
Depreciation expense per year = $5,600*22.5% = $1,260
Dep'n after 3 years = $1,260*3 = $3,780
Book value = Cost - Depreciation
= $5,600 - $3,780
= $1,820
b)After how long will the computer be written off if the value is nill?
?
Answer:4.44 years
[/color]
Useful life (years) = Cost/Depreciation(per year)
= $5,600/$1,260
= 4.44 years
Hope that makes sense